4 dôležité veci, ktoré by si mal vedieť o nanotechnológii

Atómy sú všade okolo nás

Atómy sú všade okolo nás

Nanotechnológia je nová a cool, a dá sa o nej načítať veľmi veľa. Ale čo je naozaj dôležité vedieť o nanotechnológii predtým, ako sa začneš o ňu zaujímať viac? Tak najskôr..

Nanotechnológia zahŕňa všetko čo je menšie ako 100 nanometrov. To je veľmi malá mierka, ktorá v skutočnosti predstavuje atómovú veľkosť.

Tu sú 4 veci, ktoré by si mal vedieť o nanotechnológii:

1) Všetky veci sú tvorené z atómov. Skutočne všetky? Nie tak celkom, ale väčšina vecí, ako váš pes, vaša kefka na zuby a celý váš počítač. Veci ako je svetlo, zvuk a elektrina nie sú vyrobené z atómov, ale také Slnko a Mesiac z atómov už sú. To predstavuje veľa atómov. Aj keď ich nevidíme existuje ich obrovské množstvo. Jeden kubický centimeter vzduchu (veľkosť kocky cukru) má približne 1019 atómov. Atómy nájdeme aj v riedkom vzduchu.

Atóm

Atóm

2) Atómy sú v nanorozmeroch v neustálom pohybe. Tak ako to, že sa jednoducho netrasieme? Pretože ich pohyb je atómový a my ich nedokážeme vidieť. Aby sme dokázali vidieť ich pohyb, vedci museli urobiť pár vecí. Najprv použili obrie vysávače a vytiahli iba atómy, ktoré chceme sledovať. Treba si uvedomiť, že je asi 1019 molekúl v jednom kubickom centimetri vzduchu. No vedci ešte stále nedokázali vidieť jednotlivé atómy. Preto začali atómy ochladzovať, aby ich spomalili na toľko, ako je to možné. Chlad dosahoval takmer absolútnu nulu, čo je asi −273,15 °C. Absolútnu nulu nie je možné dosiahnuť, iba sa k nej priblížiť.

3) Molekuly majú veľkosť a tvar. Atómy spojené väzbou tvoria molekuly. Voda je molekula tvorená jedným atómom kyslíka a dvoma atómami vodíka, takže sa označuje H2O. Je to zvláštny tvar, vzhľadom k uhlu väzieb, ktoré držia dva atómy vodíka na kyslíku. To jej dáva 3D rozmery . Väčšie molekuly majú zložitejšie tvary. Rovnako ako proteíny a inzulín, ktoré pomáhajú lepšie uchovať a využívať energiu z potravy. Tvar inzulínu je výsledkom interakcií všetkých atómov a väzieb v inzulíne. Tvary molekúl sú preto pomerne zložité.

Kvantové fluorescenčné bodky

Kvantové fluorescenčné bodky

4) Molekuly majú v nanoprostredí nečakané vlastnosti. Čo je „cool“ na nanotechnológii je to, že dokáže vyrábať veci s vlastnosťami odlišnými ako v bežnom meradle. To nám umožňuje vytvárať maličké častice zvané kvantové bodky, vyrobené z niekoľko sto atómov. Sú fluorescenčné, čo znamená, že keď na ne zasvieti svetlo určitej vlnovej dĺžky, zasvietia. Ich vlastnosti závisia od ich veľkosti, ktorá je len niekoľko nanometrov a od atómov, ktoré ich tvoria. Kvantové bodky by mohli mať využitie v solárnych článkoch a pri odhaľovaní chorôb.

Uhlíková nanotrubica

Uhlíková nanotrubica

Ďalším príkladom sú uhlíkové nanotrubice, čo sú vlastne dlhé rúrky tvorené iba uhlíkom, ktorý je viazaný veľmi zvláštnym spôsobom. Vzhľadom k tomu, že atómy uhlíka sú spojené dohromady v nanotrubici, tá má jedinečné vlastnosti. Jednou z nich je, že môžu pôsobiť ako polovodiče, čo znamená, že niekedy umožnia elektrónom prejsť a inokedy zasa nie. Polovodiče sú veľmi dôležité pre výrobu počítačových čipov, čo im umožňuje správať sa ako malé spínače, ktoré umožnia alebo zabránia pohybu elektrónov. Uhlíkové nanotrubice sú tiež veľmi pevné. Pevnejšie ako oceľ. Jednou z možností ich využitia je vytvorenie priestorového výťahu, ktorý by nás vytiahol do vesmíru. To je zatiaľ iba budúcnosť, no už dnes sa nanotrubice využívajú v tenisových raketách a bicykloch, vďaka čomu sú pevnejšie a ľahšie.

PS: Nobelovú cenu za chémiu za rok 2014 získali traja vedci, ktorí sa podieľali na objave kvantových fluorescenčných bodiek.

Povedz svoj názor v komentári  a lajkni, prípadne zdieľaj článok, ak sa ti páčil ;) ďakujem.


Zdroj: nanooze.org, bionews-tx.com, vector4all.net, inhabitat.com

1 Comment

  • Marek píše:

    Dobrý deň,počul som ,že vedcom,ktorí pracujú v medicíne s nanotechnológiami sa podarilo o regeneráciu nervových buniek,tieto častice sa vstreknú do mozgu a vytvárajú sieť.Dá sa o tom dozvedieť viac a robí sa na tom aj na Slovensku? Ďakujem za odpoveď,Mošať

Leave a Comment