Balenie naplnené grafénom miliónkrát lepšie odoláva vlhkosti.

Balenie liečiv

Plastové obaly sa môžu zdať nepreniknuteľné a niekedy je takmer nemožné ich aj odstrániť, ale molekuly vody môžu cez ne prejsť. Táto priepustnosť vlhkosti môže obmedziť životnosť výrobku. Pre lepšiu ochranu tovarov, ako je napríklad elektronika a lieky, vyvinuli vedci nový druh obalu, ktorý obsahuje vrstvu grafénu.

Článok o materiáli, ktorý redukuje priesak vody milión násobne, bol publikovaný v časopise ACS Nano.

Dnes sú už obaly všade, niekedy dokonca aj na jednotlivých druhoch ovocia alebo zeleniny. Balenie produktov od potravín po elektroniku do plastových fólií ich chráni pred prachom, baktériami a do istej miery aj pred vodou. Ale aby sa maximalizovala životnosť zariadenia citlivého na vlhkosť, musí balenie obmedziť vodnú paru od vstupu rýchlosťou nižšou ako 10-6 gramov na štvorcový meter každý deň. Dnešné typické balenia sú ďaleko od dosiahnutia tohto cieľa. Ramamurthy a jeho kolegovia chceli preto zistiť, či pridanie grafénu na pružný polymérový film by pomohol.

Balenie potravín

Výskumníci syntetizovali jednu vrstvu grafénu chemickým naparovaním a pomocou jednoduchého a škálovateľného procesu transformovali grafén na polymérový film. Vodná para prenikla materiálom rýchlosťou menšou ako 10-6 gramov na meter štvorcový za deň. Zrýchlený test starnutia preukázal, že organické fotovoltalické zariadenie zabalené vo filme grafénu bude mať životnosť dlhšiu ako 1 rok v porovnaní s balením bez grafénu, kde je životnosť menej ako 30 minút.

Celý článok si môžete prečítať tu: Graphene-infused packaging is a million times better at blocking moisture


zdroj: nanowerk.com

Leave a Comment