Li-Fi je 100x rýchlejšia ako Wi-Fi

lifi environmentLi-Fi sa konečne dostala z výskumných laboratórií do reálneho prostredia. Táto super rýchla alternatíva k Wi-Fi bola testovaná v komerčnom kontexte, vďaka startupu v Estónsku.

Táto technológia využíva viditeľné svetlo k vysoko rýchlostnému prenosu dát. Začiatkom tohto roka, bola Li-Fi testovaná v laboratóriách a dosiahla rýchlosť 224 gigabitov za sekundu. Teraz, po prvom reálnom testovaní v Estónsku hlásia, že Li-Fi dosiahla rýchlosť pre prenos dát 1GB za sekundu, teda 100x viac ako priemerná rýchlosť Wi-Fi.

Začiatky Li-Fi sa datujú do roku 2011, kedy bol vynájdený Haraldom Haasom z University of Edinburg. Pomocou jedného LED svietidla demonštroval, že je možné prenášať viac dát než z prenosnej veže. Teraz, po vyskúšaní v reálnom prostredí, navrhli inteligentné svetelné riešenie pre priemyselné odvetvia.

Deepak Solanki, generálny riaditeľ spoločnosti Velmenni z Estónska povedal: „Robíme niekoľko pilotných projektov v rôznych priemyselných odvetviach, kde môžeme využiť technológiu VLC (visible light communication).“

Technológia VLC využíva ku komunikácii viditeľné svetlo medzi 400 – 800 terahertzov (THz). Funguje v podstate ako neuveriteľne pokročilá forma Morseovej abecedy. Rovnako ako prepínanie a vypínanie baterky podľa určitého kódu s obsahom tajnej správy, môžu aj zapnutia a vypnutia LED žiarovky pri extrémnych rýchlostiach použiť na zápis a prenášanie vecí v binárnom kóde.

Ak máte strach z toho ako to celé funguje v blikajúcom prostredí kancelárie, tak nemajte obavy. Hovoríme o LED diódach, ktoré je možné zapínať a vypínať pri rýchlosti nepostrehnuteľnej voľným okom.

Li-Fi umožňuje väčšiu bezpečnosť dát na lokálnych sieťach, pretože svetlo nemôže prejsť cez steny a zaisťuje tak ajwi-fi-li-fi menšie rušenie vplyvom iných zariadení. Profesor Haas, vynálazca Li-Fi v minulosti povedal, že každá budúca LED žiarovka by mohla byť použitá aj k transportu ultra rýchleho internetu cez Li-Fi pripojenie.

Je potrebné dodať, že Li-Fi nemusí úplne nahradiť existujúcu technológiu Wi-Fi, pretože úplné odstavenie existujúcej Wi-Fi infraštruktúry sa nezdá byť veľmi úsporné. Každopádne je možné ju použiť ako doplnenie paralely k Wi-Fi.

Naše domovy, kancelárie a priemyselné budovy už sú vybavené infraštruktúrou poskytujúcou Wi-Fi pripojenie na internet, takže úmyslom je vybaviť tieto zariadenia, ktoré máme práve teraz, technológiou Li-Fi.

Výskumné tímy po celom svete pracujú práve na tom. Odborníci na Li-Fi minulý mesiac ohlásili, že Haas a jeho tím založili spoločnosť PureLiFi, ktorá ponúka aplikáciu plug-and-play pre bezpečný bezdrôtový prístup k internetu s kapacitou 11,5 MB za sekundu, čo je porovnateľné s prvou generáciou Wi-Fi. Francúzska technologická spoločnosť Oledcomm je zase v procese inštalácie vlastnej Li-Fi technológie v miestnych nemocniciach.

Ak sa aplikácie ako tieto z Estónska osvedčia, mohli by sme dosiahnuť to, čo načrtol Haas v roku 2011, že každý získa doma prístup k internetu prostredníctvom LED žiarovky.

„Všetko čo musíme urobiť je vložiť malý mikro čip ku každému potenciálnemu svetelnému zariadeniu. To by potom spojilo dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát,“ povedal Haas. „V budúcnosti nemusíme mať len 14 miliárd žiaroviek. Môžeme mať 14 milárd Li-Fi po celom svete pre čistejšiu, zelenšiu a dokonca aj lepšiu budúcnosť.“

Povedz svoj názor v komentári  a lajkni, prípadne zdieľaj článok, ak sa ti páčil ;) ďakujem.


Zdroj: sciencealert.com, fossbytes.com

Leave a Comment