Nano ″sendvič″ ponúka jedinečné vlastnosti.

Podľa vedcov z Rice a simulácie materiálu, nanozhluky oxidu horečnatého vložené medzi vrstvy grafénu, pridávajú zlúčenine unikátne elektronické a optické vlastnosti

Vedci na Rice University vymodelovali v nanorozmeroch sendvič, prvý o ktorom dúfajú, že sa stane molekulárnou lahôdkou pre vedcov s materiálmi.

V ich recepte dávajú dva plátky grafénu  tenkého jeden atóm okolo nanozhlukov oxidu horečnatého, ktorý dodáva super-silnému a vodivému materiálu rozšírené optoelektronické vlastnosti.

Vedec o materiáloch Rouzbeh Shahsavari a jeho kolegovia vytvorili počítačovú simuláciu zlúčeniny a zistili, že by mohla ponúknuť funkcie vhodné pre citlivé molekulárne snímanie, katalýzu a bio zobrazovanie. Ich práca by mohla pomôcť výskumníkom navrhnúť niekoľko prispôsobiteľných hybridov v dvoj- a trojrozmerných štruktúrach so zapuzdrenými molekulami, povedal Shahsavari.

Vedci sa inšpirovali inými experimentmi v ktorých boli rôzne molekuly zapuzdrené van der Waalsovými silami, ktoré držali komponenty dohromady. Štúdia vedcov z Rice bola prvá, ktorá teoretickým prístupom definovala elektronické a optické vlastnosti jednej z ″vyrobených″, povedal Shahsavari.

″Vedeli sme, že v prípade že bol experiment už vykonaný, budeme mať veľký referenčný bod, ktorý by uľahčil overovanie našich výpočtov, čo nám umožní spoľahlivejšiu expanziu našich výsledkov pre identifikáciu trendov výkonu mimo dosahu experimentov,″ povedal Shahsavari.

Grafén sám o sebe nemá žiadne  vlastnosti, ktoré by z neho robili polovodič. Ale hybrid má a jeho vlastnosti sa dajú doladiť v závislosti na komponentoch, povedal Shahsavari. Tieto vylepšené optické vlastnosti sú tiež laditeľné a užitočné, dodal.

″Videli sme, že jediná vločka oxidu horečnatého vstrebe jeden druh vyžarovaného svetla. Keď bol medzi dvoma vrstvami grafénu, absorboval široké spektrum. To by mohol byť dôležitý mechanizmus pre senzory,″ povedal.

Shahsavari povedal, že teória jeho skupiny by mala byť použiteľná aj na iné dvojrozmerné materiály, ako sú šesťuholníkový nitrid bóru a molekulárne výplne. ″Neexistuje jediný materiál, ktorý môže vyriešiť všetky technické problémy na svete,″ povedal.  ″Skôr príde k výrobe hybridného materiálu, ktorý spojí najlepšie vlastnosti z viacerých komponentov. Moja skupina pracuje na týchto hybridných materiáloch s laditeľnými komponentmi a štruktúrami.″


Zdroj: nanowerk.com

Leave a Comment