Nová textília používa slnko a vietor na pohon zariadení

Kúsok textílie bol tkaný špeciálnymi prameňmi materiálov, ktoré získavajú elektrinu zo slnka a pohybu.

Na textíliách, ktoré môžu generovať elektrinu z fyzikálneho pohybu sa pracuje už niekoľko rokov. Teraz vedci z Georgia Institute of Technology urobili ďalší krok pri vývoji textílie, ktorá môže brať energiu súčasne zo slnka a pohybu.

Kombinácia oboch typov výroby elektriny do jednej textílie, dláždi cestu pre vývoj odevov, ktoré by mohli poskytnúť svoj vlastný zdroj energie pre zariadenia, ako sú inteligentné telefóny alebo globálne navigačné systémy (GPS).

″Táto hybridná pohonná textília predstavuje inovatívne riešenie pre nabíjanie zariadení z oblasti tak jednoduchej ako je vietor, ktorý fúka pri slnečnom dni,″ uviedol Zhong Lin Wang, profesor na Tech School of Materials Science and Engineering v Georgii.

Pre výrobu textílie, použil Wangov tím solárne články zostavené z ľahkých polymérových vlákien a vlákna na báze triboeletronických nanogenerátorov, zošité komerčným šijacím strojom.

Triboelektronické nanogenerátoy používajú kombináciu triboelektronického účinku a elektrostatickú indukciu pre tvorbu malého množstva elektrickej energie z mechanického pohybu ako je rotácia, posúvanie alebo vibrácia.

Wang predpokladá, že nová textília, ktorá je 320 mikrometrov tenká a tkaná spolu s prameňmi vlny, by mohla byť začlenená do stanov, záclon alebo odevov.

Náramok bol vyrobený z textílie tkanej zo zvláštnych energeticky zberných prameňov, ktoré zhromažďujú elektrinu zo slnka a pohybu.

″Látka je vysoko flexibilná, priedušná, ľahká a dá sa prispôsobiť rozsahu použitia,″ povedal Wang.

Vlákna s triboelektronickými nanogenerátormi zachytávajú vytvorenú energiu, keď sa určité materiály nabijú po pohybe alebo po kontakte  s iným materiálom. Pre časť textílie nabíjanou slnkom, použil Wangov tím fotoanódy v tvare drôtu, ktoré môžu byť tkané spoločne s inými vláknami.

″Chrbtica textílie je vyrobená z bežne používaných polymérových materiálov, ktoré sú lacné a šetrné k životnému prostrediu, hovorí Wang. ″Elektródy sú tiež vyrobené nízko nákladovým procesom, vďaka čomu je možné použiť výrobu vo veľkom meradle.″

V jednom zo svojich pokusov, použil Wangov tím textíliu len o veľkosti listu kancelárskeho papiera a pripojil ju na tyč ako malú farebnú vlajku. Sťahovaním okien na aute a viatím vo vetre, boli vedci schopní generovať významnú silu z idúceho auta pri zatiahnutej oblohe. Výskumníci tiež namerali výkon na 4-5 centimetrových kúskoch, kde nabili 2mF kondenzátor na 2 volty za jednu minútu na slnku a pri pohybe.

″To naznačuje, že má slušnú schopnosť pracovať aj v drsnom prostredí,″ povedal Wang.

Kým počiatočné testy naznačujú, že látka môže vydržať opakované a dôsledné používanie, budúce výskumy sa zamerajú na jeho trvanlivosť. Ďalšie kroky zahŕňajú tiež optimalizáciu textílie pre priemyselné účely, vrátane rozvoja správania zapuzdrenia pre ochranu elektrických súčiastok pred dažďom a vlhkosťou.


Zdroj: nanowerk.com

Leave a Comment