Sprievodca nanotechnológiami používaných v bežnej domácnosti

nanotechnológia v domácnosti

Ľudia sa ma často pýtajú: „Kedy uvidíme nano produkty na trhu?“

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď, pretože bežný dom je už dnes naplnený produktmi, zdokonalenými  alebo závislými na nanotechnológii.  V skutočnosti existuje niekoľko on-line zdrojov, ktoré uvádzajú zoznam s viac ako 2000 komerčne dostupných produktov, ktoré obsahujú nanotechnológiu.

Aplikácie nanotechnológií v niektorých oblastiach, ako sú batérie, mikroelektronika a ochrana proti slnečnému žiareniu, sú už pomerne dobre známe. Vydajme sa teraz na virtuálnu cestu skrz domácnosť, aby sme videli, kde všade ju ešte môžeme nájsť.

Ale čo vlastne nanotechnológia znamená? Typická definícia hovorí, že používa hmotu o rozmeroch 0,1 až 100 nanometrov. Ľudský vlas je pre príklad hrubý 80.000-100.000 nanometrov hrubý.

Kuchyňa

Všetky kuchyne majú umývadlo, z ktorých je väčšina vybavená vodným filtrom. Tento filter odstraňuje mikróby a zlúčeniny, ktoré môžu pridať vode pachuť.

Bežnými filtračnými materiálmi sú aktívne uhlie  a nanočastice striebra.

Aktívne uhlie je špeciálny druh uhlíka, ktorý je vyrobený s veľmi vysokou povrchovou plochou. To sa dosiahne tým, že sa zmelie do veľmi malej veľkosti. Jeho veľká povrchová plocha poskytuje väčší priestor pre nežiaduce zlúčeniny, ktoré zadrží a odstráni z vody.

Antimikrobiálne vlastnosti striebra, z neho robia dnes najčastejšie používaný nanomateriál. Nanočastice striebra zabíjajú riasy a baktérie tým, že uvoľňujú ióny striebra (atómy striebra), ktoré vstupujú do bunkovej steny organizmu a ničia ho.

nanotechnológia v kuchyni

Je to tak efektívne a módne, že nanočastice striebra sú dnes používané na príboroch, povrchoch, chladničkách,  kľučkách, zvieracích miskách a prakticky všade tam, kde sú mikroorganizmy nechcené.

Ďalšie nanočastice sa používajú na prípravu tepelne odolných a samočistiacich povrchov, ako sú podlahy a nábytok. Nanesením tenkého náteru, ktorý obsahuje nanočastice oxidu kremičitého alebo oxidu titaničitého, môže povrch odpudzovať tekutiny, čo zabraňuje vzniku škvŕn.

Nanočasticový film je tak tenký, že je neviditeľný. Tieto materiály majú veľmi zlú vodivosť, čo znamená, že sú tepelne odolné.

Kuchynský drez (alebo umývačka) používa na umytie riadu detergenty. Detergenty pozostávajú z nanočastíc nazvaných micely.

Micela vznikne, keď sa molekuly detergentu samo zostaví do gule. Centrom tejto gule je chemické mazivo, oleje a tuky, teda to čo chceme zmyť. Detergent drží oleje a tuky v dutine gule a oddelí ich od vody a tak pomáha umyť riad.

Aj vaša lekárnička môže obsahovať nanotechnológiu podobnú micelám, pri mnohých liečivách, ktoré používajú lipozómy.

Lipozóm je rozšírená micela, v ktorej sa nachádza ešte jedna dutina v guli. Tvorba lipozómov z prispôsobených molekúl im umožňuje vykonávať liečbu vo vnútri. Vonkajšiu časť nanočastíc možno zacieliť na konkrétnu oblasť tela.

nanotechnológia v kúpeľni

Práčovňa, kúpeľňa a šatník

Až 30% z hmotnosti pracieho prášku, je vyrobená zo zeolitov.

Zeolity sú skupinou materiálov, vyrobených prevažne z oxidu kremičitého a oxidu hlinitého, ktoré majú špeciálnu nanoporéznu štruktúru. Podobne ako huby, môže absorbovať vodu, no zeolity môžu absorbovať molekuly a sú používané na absorpciu ťažkých kovov a páchnucich zlúčenín z prania.

Používanie nanočastíc v kozmetike je tiež prekvapivo bežné. V niektorých prípadoch sa nanočastice, ako je oxid hlinitý, používajú ako transparentný vyplňovací materiál, ktorý sa ľahko aplikuje vo forme jemného prášku. Aj v ostatných prípadoch hrajú nanočastice aktívnu úlohu.

Fullerény sú atómy uhlíka usporiadané do tvaru častí futbalovej lopty a pridanévané ako „Fullersomy“ v niektorej kozmetike, ako antioxidanty a inhibítory voľných radikálov.

Niektoré spoločnosti kombinujú zlaté nanočastice s proteínmi, pre vznik zmesi proti vráskam. Zlaté nanočastice prinášajú potom proteíny do buniek pre obnovu ich tvaru.

Zlý zápach ponožiek, športového oblečenia a vankúšov spôsobujú baktérie. Ako už bolo spomenuté, nanočastice striebra sa často pridávajú, aby odstránili baktérie a tým zastavili zápach. Iné produkty používajú na dosiahnutie rovnakého cieľa, nanočastice medi.

Môžete si preto zaobstarať bielizeň, uteráky, utierky, koberčeky a všelijaké iné materiály, buď so striebrom alebo s pridaním medi.

Garáž

grafén

Nanočastice, ako sú grafén a uhlíkové nanotrubice, patria medzi najsilnejšie známe materiály.

V súčasnej dobe sa najlepšie hodia ako kompozitné materiály pre pridanie pevnosti s minimálnou hmotnosťou. Uhlíkové nanotrubice i grafén sú zvyčajné prísadami v športovom vybavení, ako sú tenisové rakety, bicykle, cyklistické galusky a golfové palice.

Nanočastice titania uhličitého sa často pridávajú do náterových hmôt, ako ochrana proti UV žiareniu. Tieto nanočastice absorbujú UV svetlo skôr, než môže degradovať pigmenty, ktoré tvoria farbu.

Môžu tiež pridať aj samočistiace vlastnosti, takže farba potom odpudzuje vodu a vodné kvapky stekajú z povrchu rýchlo preč.

Katalyzátory sa používajú v automobiloch od roku 1970 k zníženiu emisií smogu a znečistenia spôsobujúcimi autami. Tieto meniče obsahujú rad rôznych nanočastíc, vrátane platiny, paládia, ródia a oxidu céria.  Spôsobujú rozklad výfukových plynov automobilov na menej škodlivé.

Ako môžete vidieť,  je dosť pravdepodobné, že nanotechnológia je súčasťou aj vašej domácnosti už mnoho rokov.

Celý článok si môžete prečítať tu: A guide to the nanotechnology used in the average home


Zdroj: nanowerk.com, sciblogs.co.nz, zillow.com, hgtv.com,

 

Leave a Comment