Už žiadne pranie – nano textílie sa čistia samé pomocou svetla

Silver Nanoparticles on Cotton Textiles

Červená farba indikuje prítomnosť nanočastíc striebra – celý obrázok ukazuje nanoštruktúry vypestované tímom RMIT a sú prítomné v celej textílie. Obrázok je zväčšený 200krát.

Vďaka priekupníckemu nanotechnologickému výskumu so samočistiacimi textíliami, by škvrny od slnka  mohli byť jediné, ktoré by trebalo umývať.

Vedci z University RMIT v austrálskom Melbourne vyvinuli lacný a účinný nový spôsob, ako vypestovať špeciálne nanoštruktúry, ktoré môžu znížiť organickú hmotu, keď je textil vystavený priamemu svetlu.

Výskum vydláždil cestu k nano textíliám, ktoré sa môžu spontánne vyčistiť od škvŕn a špiny tým, že sa dajú pod žiarovku alebo na slnko.

Dr. Rajesh Ramanathan povedal, že proces vyvinutý tímom ma celý rad aplikácií pre priemysel ktorý využíva katalýzu, ako sú agrochemikálie, liečivá a prírodné produkty a môžu byť zmenšené až na priemyselnú úroveň.

„Výhodou týchto textílií je, že majú 3D štruktúru, takže skvelo absorbujú svetlo, čo urýchľuje celý proces odbúravania organických látok,“ povedal.

„Je tu ešte veľa práce pred tým, než začneme vyhadzovať naše práčky, ale táto výhoda položí pevný základ pre budúci rozvoj plne samočistiacich textílií.“

Výskumníci z Ian Potter NanoBioSensing Facility a RMIT laboratória pracovali s nanoštruktúrami pozostavujúce z medi a striebra, ktoré sú známe pre svoju schopnosť absorbovať viditeľné svetlo.

Keď sú nanoštruktúry vystavené svetlu, dostanú energetický impulz, ktorý vytvára „horúce elektróny“. Tieto „horúce elektróny“ uvoľňujú výbuchy energie, ktoré umožňujú nanoštruktúram degradovať organické látky.

Výzvou pre výskumníkov bolo priniesť koncepciu z laboratória a vytvoriť tieto nanoštruktúry v priemyselnom rozsahu a natrvalo ich pripojiť k textíliám.

Novým prístupom sa tímu z RMIT podarilo vypestovať nanoštruktúry priamo na textílii, ponorením ich do niekoľkých roztokov, čo malo za následok vývoj stabilných nanoštruktúr do 30 minút.

Pri vystavení na svetlo, trvalo niektorým nano textíliám menej ako 6 minút, aby sa začali čistiť samé.

„Našim ďalším krokom bude testovanie nano textílií s organickými zlúčeninami, ktoré by mohli mať väčší význam pre spotrebiteľov, aby sa zistilo, ako rýchlo sa dokážu rozložiť bežné škvrny, ako napríklad od paradajkovej omáčky alebo vína,“ povedal Ramanathan.

Celý článok si môžete prečítať tu: No more washing: Nano-enhanced textiles clean themselves with light


Zdroj: nanowerk.com,

Leave a Comment